REHABILITACE PLZEŇ s.r.o.

FYZIOTERAPIE, NEUROLOGIE, REHABILITACE

 

Akreditované pracoviště ministerstva zdravotnictví ČR pro obor Rehabilitační a fyzikální medicína

 
KontaktCeníkGalerieHistorieDomůRehabilitace Plzeň s.r.o. v kostce
    Léčebná rehabilitace 

  Fyzioterapie  Neurologie

    Akupunktura

    Myoskeletální medicína

    Léčba obstřiky

    Fyzikální medicína

    Elektroléčba

    Vodoléčba

    Léčebná tělesná výchova

    Vakuové masáže

    Klasické a reflexní masáže

    Lymfodrenáže

 Laser

 Léčba bolesti

 Tejpování Terapimaster-Redcord-Neurac

 

LÉČBA BOLESTI

 

     Bolest je definována WHO jako nepříjemná senzorická a emocionální zkušenost, spojená s akutním či potenciálním poškození tkání. Bolest je vždy subjektivní.

Odlišujeme:
a) Bolest akutní - která je smysluplná, plní svoji základní funkci - upozorňuje na možné poškození organismu.
b) Bolest chronickou - která tuto svoji funkci zcela ztrácí. Naopak svou dlouhodobou přítomností a intenzitou se stává hlavním zdrojem utrpení člověka. Pacient s chronickou bolestí se dostává do bludného kruhu, jehož výsledkem je snížení kvality jeho života. Chronické bolestivé onemocnění vede ke snížení pracovní schopnosti, následně k ekonomickým potížím, sociální izolaci, depresi. 

     Bolest je součástí stresu. Stres vytváří bludný kruh, u kterého se uplatní další psychologické aspekty, zejména nespavost, beznaděj, strach, úzkost. Proto bolest, především dlouhotrvající, často vyvolává i depresi. Tím si také vysvětlujeme, proč mnohá  antidepresiva působí analgeticky. Stres vyvolává reakce ve všech řídících systémech organismu - v imunologickém, endokrinním, nervovém s jeho nástavbou - psychikou. Stresem vyvolané reakce způsobují vznik různých onemocnění, zejména deprese, epilepsie, schizofrenie, Alzheimerovy choroby, psychosy. Při stresu  se mění jak biochemické parametry, tak elektrická aktivita buněk.
     Akutní bolest je vyvolána identifikovatelnými podněty. Je krátkodobá a přestává, jestliže je zhojeno poranění tkáně, které ji způsobilo. Většinou se neopakuje.
     Chronická bolest trvá déle než 3-6 měsíců. Příčiny, které ji způsobují, nejsou vždy známé. Intenzita bolesti je vždy vyšší než odpovídá intenzitě podnětu, který ji  vyvolává. Způsobuje velké utrpení a je provázena  někdy až psychotickými projevy. Závažně ovlivňuje kvalitu života nasedající depresí a strachem. 

Chronickou bolest dělíme na:
a) Chronickou nádorovou bolest - terapie spočívá v odstranění nádorových buněk a v přerušení bolestivých drah. Tím se odstraní bolest a z ní vznikající stres. 
b) Chronickou nenádorová bolest - hlavním cílem léčení je odstranění bolesti a stresu, to umožní návrat k normálnímu životu.

     Léčba bolesti se odvíjí od příčiny bolesti. U akutních  bolestí se snažíme odstranit příčinu bolesti, u chronických bolestí se ovlivňuje celkový stav organismu, působí se proti stresu odstraňováním jednotlivých příčin bolesti.
     Cíle léčby bolesti odstranění nebo zmírnění bolesti při tělesném klidu a při pohybu  zajištění  bezbolestného spánku  konečným cílem je odstranění nebo výrazné zmírnění bolesti a dosažení co nejlepší kvality života nemocných.

 

Jak léčit bolest?

     Ke zmírnění bolesti využíváme jednak farmakoterapii, tedy léky proti bolesti, jednak i nejrůznější nefarmakologické postupy. V mnoha případech je příčinou bolesti nadměrné svalové napětí. Stres vyvolávaný chronickou bolestí vede často ke zvýšenému napětí svalstva, tím  poškozuje  prokrvování tkání, čímž dráždí nervy, které vedou bolest. Vzniklá bolest způsobí další napětí a novou bolest – vzniká klasický bludný kruh. Jelikož při bolesti dochází ke změnám ve svalech, vazech, podkoží, používáme metodiky z fyzioterapie a léčebné rehabilitace, které uvolňují stažené svaly,vazy, podkoží, zlepší prokrvení tkání  a  bolest tak  zmírní - zde léčíme od periferie k centru. - odkaz Brüggerův koncept, funkční poruchy.
     Neméně důležitou, často nevyhnutelnou možností jsou léky proti bolesti – analgetika, které se uplatňují v léčbě bolesti obráceně, působí od centra k periferii. Při léčbě bolesti je nejdůležitější diagnostika příčiny bolesti, abychom odstraněním akutní bolesti neodstranili dobře míněný  varovný signál, které vysílá tělo v případě akutního ohrožení.

Použitá literatura