REHABILITACE PLZEŇ s.r.o.

FYZIOTERAPIE, NEUROLOGIE, REHABILITACE

 

Akreditované pracoviště ministerstva zdravotnictví ČR pro obor Rehabilitační a fyzikální medicína

 
KontaktCeníkGalerieHistorieDomůRehabilitace Plzeň s.r.o. v kostce
    Léčebná rehabilitace 

 Fyzioterapie  Neurologie

    Akupunktura

    Myoskeletální medicína

    Obstřiky, FRM a Guna MD

    Fyzikální medicína

    Elektroléčba

    Vodoléčba

    Léčebná tělesná výchova

    Baňkování

    Klasické a reflexní masáže

    Lymfodrenáže

 Laser

 Léčba bolesti Tejpování Terapimaster-Redcord-Neurac

 

 

AKUPUNKTURA

 

     Akupunktura je léčebná metoda, která patří do systému tradiční čínské medicíny vedle dalších metod, jako je tělesné cvičení, masáže, respirační terapie, fytoterapie, sluneční léčba a hydroterapie.

     Jedná se o nabodávání jehel do akupunkturních bodů na lidském těle. Podle tradiční čínské nauky leží tyto body na akupunkturních drahách neboli drahách energie, tzv. meridiánech. Těmi, podle této nauky, proudí životní energie čchi a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Akupunktura se snaží předcházet nerovnováze v toku této hypotetické energie a odstraňovat ji. Akupunktura  není  hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 

Co odlišuje akupunkturu od ostatní reflexní léčby:

  1. malé podráždění co do rozsahu místa podráždění;

  2. specifický charakter dráždění s minimálními bolestivými vjemy;

  3. dráždění nepůsobí jen na kůži, ale i na receptory hlubších tkání;

  4. výsledný efekt léčby působí často vzdáleně od místa podráždění.

     Další využití akupunktury v ordinaci někdy až s překvapivě dobrými výsledky: bolestivé stavy v oblasti celé páteře, obrny svalů zvláště periferního charakteru – po úrazech, po výhřezu meziobratlových plotének, zmírňuje  též projevy  alergické rýmy či  astma bronchiale.

     Dále využíváme metodu  aurikuloterapie a diagnostiky dle Nogiera. Místem zrodu této metody je prostor arabských území, snad i Čína v 7. století n. l. Jedná se o speciální akupunkturu ušního boltce. Na ušním boltci, podobně jako na duhovce, byl objeven mikrosystém, umožňující diagnostiku i léčbu. Na těchto místech, stejně i  na ploskách rukou a nohou, v obličeji a ve vlasaté části hlavy, je zmenšený obraz celého člověka. Této znalosti a znalosti jednotlivých bodů se využívá jak v diagnostice, tak léčbě onemocnění.

     Akupunktura na hubnutí – napichují se 2 body, bod hladu a bod ovlivňující vůli. U pacientů, kteří obecně málo  pijí, je možno ještě ovlivnit akupunkturou pocit žízně a podpořit pitný režim. Jehly se nechávají působit 6 týdnů.

     Akupunktura proti kouření – vpich do bodu ovlivňující chuť na tabák a bod ovlivňující vůli, rovněž jednorázová aplikace, 6 týdnů působení.

 

AKUPUNKTURA VE SVĚTLE SOUČASNÉ VĚDY - její působení vysvětlené současnými vědeckými poznatky:

     V dnešní době za současných poznatků vědy lze obtížně plně uvěřit působení akupunktury pomocí toku energie čchi, teorie Jang- jin, principu pěti elementů, orgánových hodin...aktivních bodů. Lze však připustit, že mnohé akupunkturní body se popisují v místě určitých anatomických struktur, nervů či v blízkosti okostice a že zasažení těchto bodů způsobí větší reakci než zasažení bodu placebového.

     Působení akupunktury v současnosti vysvětlují tři mechanismy: mechanismus neurofyziologický,humorální a psychický, které jsou navzájem propojeny. Efekt akupunktury vysvětluje Melzack vrátkovou teorií. Je založena na principu, že vlákna, vedoucí čití, vstupují do míchy a mohou tak hned na úrovni míchy utlumit vstup vláken vedoucích bolest.Akupunktura může působit i na oblasti vzdálené. Jednou z možností vpichu jehly je, že se vzruch rozšíří kolaterálami do dalšího úseku míchy a ovlivní tak víc než jeden segment. Dále svou důležitou roli hrají sestupné inhibiční - útlumové dráhy. Konečným úsekem inhibičního řetězce je sestupná serotonigerní a dráha, končící u buněk zadního míšního rohu. Spolupůsobí i další sestupná inhibiční dráha, jejímž neuromedíátorem je noradranalin.Dále působí i takzvaná spinubulbospinální klička - ta umožňuje, že bolestivý podnět přivedený do míchy vlákny typu C vyvolá útlum bolesti, přicházející z jiných segmentů.

      U bolestivých myofasciálních syndromů může vpich do svalu vést reflexní cestou k povolení kotraktury svalu - jeho reflexního stažení a přetnout tak bludný kruh mezi iritací a kontrakturou.Koncepce nové, moderní akupunktury byla vytvořena především autory americkými, kanadskými a britskými.Spolupodílí se na ní i opoiodní teorie a neurohumorální teorie, pracující se snížením tonu sympatiku a posílení tonuparasympatiku. V tomto světle vědy přestává být akupunktura pouze mystickým výplodem starých Číňanů, ale na reflexním principu ji lze akceptovat i v moderní době při léčení následujících chorob: nemoci pohybového systému, úponové bolesti šlach, kloubů, svalů, zde se uplatňuje základní, tedy protibolestivý efekt akupunktury určité choroby trávicího systému,močového systému především funkčního typu, vznikajícími při nerovnováze sympatiku - parasympatiku, srdečně cévního systému - zde akupunktura snižuje tonus sympatiku, použití při rehabilitaci v rámci komplexní léčby po mozkové cévní příhodě, u migrén, bolestí páteře včetně závratí, léčba úzkostných stavů, bolestivých stavů, deprese, nespavosti, alergie, chronická sinusitida, senná rýma, bolesti obličeje včetně neuralgie trojklanného nervu, chabé obrny - obrna lícního nervu, obrny chabé po úrazech horních a dolních končetin, funkční neplodnost.,další využití při odvykacích kúrách při obezitě, toxikomanii, tabakismu - zde působí především mechanismus snížení tonu sympatiku, a tím ke snížení působení stressových mechanismů na organismus, a následně ke snížené konzumaci jídla či tabáku.

 

Použitá literatura